Messi apo Ronaldo. Cili më i mirë? Është debati më i madh në futboll. Dhe të gjithë kanë preferencën e tyre. Në njërin cep është Messi. Ylli i Barcelonës është një gjeni i pastër dhe një dhuratë e mirëfilltë për futbollin. Në tjetrën është Ronaldo, lojtari më punëtor në lojë. Kombinimi i talentit të madh me përsosmërinë fizike, është një nga të rrallët në futboll, shkruan lajmi.net. Eshtë e vështirë të përcaktosh lojtarin më të mirë duke përdorur arritjet e tyre në karrierë. Të dy kanë arritur të fitojnë pesë herë Topin e Artë, dhe janë golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave përkatësisht te Barcelona dhe Real Madrid. Por një grup shkencëtarësh kompjuterësh nga Belgjika pretendojnë se kanë gjetur formulën përfundimtare për të përcaktuar se kush është lojtari më i mirë. Per Sporza në Belgjikë, profesorë në universitetin KU Leuven janë bashkuar me ekspertë holandezë të të dhënave SciSports për të dalë me diçka të quajtur Veprimet Vlerësuese nga Vlerësimi i Problemeve (VAEP), të cilat siç duket mund të zgjidhin debatin Messi vs Ronaldo. Formulari merr në konsideratë ndeshjet gjithëpërfshirëse të lojtarëve dhe gjithashtu merr parasysh kontributet e tyre në fushë, si në rolet sulmuese ashtu edhe ato mbrojtëse. “Vlera e një futbollisti shpesh përcaktohet nga golat dhe asistet”, tha Jesse Davis, një profesor në universitet. “Një gol është, sidoqoftë, një ngjarje e rrallë, sepse mesatarisht 1,600 veprime vlerësohet të ndodhin në një ndeshje”. “Modeli ynë shikon çdo veprim – goditjet, pasimet, driblimet, ndërhyrjet – dhe llogarit vlerën e tij.” Ata analizuan të dhënat nga sezoni 2013/14 deri në largimin e Ronaldos nga Real Madridu në fund të edicionit 2017/18. Dhe kush doli në krye? Messi. Dhe bindshëm. Ylli i Barcelonës pati një rezultat VAEP prej 1,21 për çdo ndeshje, krahasuar me 0.61 të Ronaldos. “Në sezonet e para, rezultatet e Messit dhe Ronaldos janë shumë afër njëra-tjetrës,” tha studenti i doktoratës Tom Decroos, i cili ndihmoi me hulumtimin. “Nga sezoni 2015/16, Messi është larguar dukshëm nga rivali i tij”. Decroos vazhdoi të shpjegojë se si Messi ndryshon nga disa prej lojtarëve më të mirë në botë sot. “Ne shohim që ndodhin transferime-shkëmbime me shumicën e lojtarëve të futbollit: ose ata bëjnë shumë veprime me një vlerë më pak të lartë – ky është rasti me Paul Pogba, për shembull,” shtoi ai. “Ose ju keni lojtarë që kanë më pak të ngjarë të godasin topin, por që kanë një ndikim të madh. Kjo është tipike për sulmuesit si Harry Kane, Mohamed Salah dhe Ronaldo”. “Messi është i jashtëzakonshëm në këtë fushë: Argjentinasi ka një numër shumë të lartë veprimesh dhe ato gjithashtu kanë një vlerë të lartë”, përfundoi shpjegimi. 

Previous Next